Shows

KNOW ABOUT A SHOW?: Shows, shows, and more shows. Know about a show we don’t? Send mail to “shows” at “spacecityrock.com” (sorry for the non-interactive e-mail address, but we’re swamped with spam junk), and dammit, we’ll try our best to put it up here. This can’t work, though, unless we actually hear about the shows, so…

KEY: Shows with local Houston bands in funky red text.
Shows that we think will be particularly cool are in bold.
== link to a blog post about the show.
== link to a review of one of the bands.
== link to an interview/feature with one of the bands.
== link to the writeup for a Featured Band.
Fri., August 26 – Dollie Barnes/The Sideshow Tragedy/The Sour Notes/El Lago @ Raven Tower (free!)
Fri., August 26 – Rudyard’s 38th Anniversary Show, featuring The Grizzly Band, Blackgrass Gospel, & Mike Stinson @ Rudyard’s (free!)
Fri., August 26 – We Were Wolves/Harvest Thieves/The Ghost Wolves @ The Secret Group (2101 Polk)
Fri., August 26 – Slow Future/The Escatones/Golden Sombrero @ Satellite Bar
Fri., August 26 – Dead to the World/La Skandoloza/Come See My Dead Person @ Eastdown Warehouse
Fri., August 26 – Roxy Roca/The Underhill Family Orchestra/John Egan @ The Continental Club
Fri., August 26 – Dale Watson/The DollyRockers @ Fitzgerald’s
Fri., August 26 – Slipknot/Marilyn Manson/Of Mice and Men @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Fri., August 26 – La Sien/Femina-X @ The Nightingale Room (free!)
Fri., August 26 – Matt Mejia @ MKT BAR (1001 Austin; 8-11PM)
Fri., August 26 – South Austin Moonlighters/Jimmy Lafave @ McGonigel’s Mucky Duck
Fri., August 26 – Luca Bacchetti/Josh Dupont/James Reed/Ken Gray/Tim Steinke @ Boondocks
Fri., August 26 – Dark Reign/Oath Of Cruelty/Krullur/Peasant/Wulfskol @ The White Swan
Fri., August 26 – South Austin Moonlighters @ Cactus Music (5:30PM)
Fri., August 26 – Shake Russell/Michael Hearne/Mike Roberts @ Anderson Fair
Fri., August 26 – Dream Divination Art Show, featuring GHOST DATA, Rei Clone, MiddleChild, Tearful Moon, Stella, & Dead Weight @ The Clinic
Fri., August 26 – Merauder/Malfunction/Mizery/Sentenced to Burn/Rhythm of Fear @ Walter’s
Fri., August 26 – What’s Going On: The Marvin Gaye Experience @ Miller Outdoor Theatre
Fri., August 26 – Cowjazz @ The Big Top
Fri., August 26 – Wild Animal @ Super Happy Fun Land
Fri., August 26 – 40 Below Summer/Serosia/Twelve Years Driven/72down/Madsons/Black Standard @ BFE Rock Club
Fri., August 26 – H-Town Divas: Urban Soul Sessions, featuring Gambrell, Tish, Angela Gooden, & Jasmine Christine @ Warehouse Live (Green Room)
Fri., August 26 – Willie Colon @ House of Blues
Fri., August 26 – Billy Joe Shaver @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., August 26 – Seventh Son (Iron Maiden tribute)/JudasX (Judas Priest tribute) @ The Scout Bar (Clear Lake)
Fri., August 26 – Mark Chesnutt @ Dosey Doe (The Woodlands)
Fri., August 26 – Burn Halo @ 18th St. Pier Bar & Grill (San Leon)
Sat., August 27 – Pecos Hank/Son Bitch/Muddy Belle @ The Continental Club
Sat., August 27 – 50 Years of KTRU Concert Series: KTRU Welcome Back, featuring Cities Aviv, Gio Chamba, & Demetrie Luke @ Valhalla (Rice Univ. campus; free!)
Sat., August 27 – Kominas/Giant Kitty/Sailor Poon/Ancient Gods @ Satellite Bar
Sat., August 27 – Rudyard’s 38th Anniversary Show, featuring Satanic Overlords of Rock n Roll, HogLeg, Baron Von Bomblast, & Die Fast @ Rudyard’s (free!)
Sat., August 27 – Mind Shrine @ Aloft Houston Galleria (5415 Westheimer; 8-11PM)
Sat., August 27 – Grown Fest, featuring Five Families, Straight Forward, Snakeway, Blunt!, Shadow of Doubt, SBS, & Set Trip @ Walter’s
Sat., August 27 – Rock the Cause: A Fundraiser Benefiting The Periwinkle Foundation, featuring Crank Case, The Freakouts, & The Smashed Idols @ BFE Rock Club
Sat., August 27 – Buenos Diaz @ The Big Top
Sat., August 27 – This Must Be The Place II: Hip Hop Music Festival, featuring Alexander Amedeus, Trevor Daniel, Jonny Muze, Trey Blu, Ish Couture, Jorel, Lukk, Nique, Ken the Man, Ill Will, Vince Isley & Jae, OG Steve, & Jon Rambo @ Eastdown Warehouse (7PM-1AM)
Sat., August 27 – Soul Sessions, featuring DJ Tempty @ MKT BAR (1001 Austin; 8-11PM)
Sat., August 27 – Ally Venable Band @ Cactus Music (3PM)
Sat., August 27 – OZZ (Ozzy Osbourne tribute)/Electric Love Temple (The Cult tribute) @ Fitzgerald’s
Sat., August 27 – The Fab 5 @ House of Blues
Sat., August 27 – Tres Bourbonnais/Market Junction @ McGonigel’s Mucky Duck
Sat., August 27 – Underworld’s Monthly Bash, featuring DJ Mina & DJ vvJames @ Numbers
Sat., August 27 – Texas Johnny Boy @ Re:HAB Bar on the Bayou
Sat., August 27 – R&B Jones/Just Brittany/Lil Keke/Wayne Brezz/Stunna Bam Fakkulty @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat., August 27 – Ekal USA Houston Chapter Annual Fundraising Event 2016: Ek Alag Si Shaam, featuring Manik Joshi & Salil Bhadekar @ Stafford Center (Stafford)
Sat., August 27 – The Fab Four @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., August 27 – The After Party @ The Pub Fountains (Stafford)
Sat., August 27 – Mechanix @ Fatty’s (Seabrook)
Sun., August 28 – Body Pressure/Forced Fem/No Come/Substance @ Walter’s
Sun., August 28 – Sunday Brunch, featuring Boomtown Brass Band @ MKT BAR (1001 Austin; 12-3PM)
Sun., August 28 – The Atomic Nightingales @ Re:HAB Bar on the Bayou
Sun., August 28 – Ghostmayne/Wavy Jones/OmenXIII/Nedarb @ Fitzgerald’s
Sun., August 28 – Chris Malinchak/Little Martin @ Clé Houston (2301 Main; 2-5PM)
Sun., August 28 – The Australian Pink Floyd Show @ Revention Music Center
Sun., August 28 – Zegovia @ Warehouse Live (Studio)
Sun., August 28 – MeandJonathan/swami/Blue Flame aka Treyology/Damn Boy/TRK/Lil Frankey & Zaetooo/HouseOvAkers/Teeze/Legaci/Tryal/Juice & oLo/Bo Bundy/Maestro & Guests/Miyagi Gang/Nova Skosha/Activated Motion Entertainment/Yung Boss Rashard/Chronic Dro @ Numbers
Sun., August 28 – The Hams/The Imaginary/Shalva Band/Vajra @ Acadia Bar & Grill
Sun., August 28 – Rat Ranch @ The Pub Fountains (Stafford)
Sun., August 28 – Chris Knight @ Dosey Doe Music Cafe (Conroe)
Mon., August 29 – No Pussyfooting @ Arlo’s Ballroom (2119 Leeland)
Mon., August 29 – Bright Righteous/Machine @ Super Happy Fun Land
Tues., August 30 – Sianvar/My Iron Lung/Save Us From The Archon/Crimson Arrow/Mannequin Mishap/Vox Vocis/So Soon The Truth @ Walter’s
Tues., August 30 – John Egan @ MKT BAR (1001 Austin; 6-9PM)
Tues., August 30 – Ausencia/Rixe/SexPill/Existencia @ Satellite Bar
Tues., August 30 – Handsomebeast @ Aloft Houston Galleria (5415 Westheimer; 7-10PM)
Tues., August 30 – Bright Righteous/Nortnii @ Notsuoh (free!)
Tues., August 30 – Emily Clibourn @ Cactus Music (5:30PM)
Tues., August 30 – Angel Garcia @ The Pub Fountains (Stafford)
Mon., August 31 – Dollar Punk Night, featuring Kemo for Emo, Licker, & more @ Barbarella ($1)
Mon., August 31 – Vinyl & Vino, featuring DJ Shakti Baum @ MKT BAR (1001 Austin; 7-10PM)
Mon., August 31 – Peter and James @ The Big Top
Mon., August 31 – Tommy Dardar/Rock Romano @ Re:HAB Bar on the Bayou
Mon., August 31 – Speak Easy @ The Pub Fountains (Stafford)
Mon., August 31 – Bo Brumble @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., September 1 – Mid-Main First Thursday: Benefits Kids’ Meals, featuring Catch Fever, Mojave Red, Cleen Teens, Beetle, DJ Tempty, The Phantom Royals, & Charlie and The Regrets @ The Continental Club/The Big Top/The Art Garden/Winbern St. (5PM-12AM)
Thurs., September 1 – Kelly Doyle/Deep Cuts @ Rudyard’s
Thurs., September 1 – Julia Lucille @ Super Happy Fun Land
Thurs., September 1 – Callahan Divide @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., September 2 – Charity Show 2: Benefiting the Houston Food Bank, featuring Lace, United Waves, & Ruiners @ The White Swan ($10)
Fri., September 2 – HOU’s next, featuring Los Skarnales & Gio Chamba @ House of Blues
Fri., September 2 – Fox Parlor/Sik Mule/Mantra Love @ White Oak Music Hall
Fri., September 2 – Bitter Taste (album release)/2×4/Choke Chain/Mind Kill/Strike Down @ Walter’s
Fri., September 2 – Los Skarnales @ Market Square Park
Fri., September 2 – Boss Street Brass Band/Picture Book @ The Continental Club
Fri., September 2 – Something About A Rose: Music Inspired by Shakespeare, featuring WindSync @ Miller Outdoor Theatre
Fri., September 2 – Labor Day Rock Fest, featuring 12 Gauge Awakening, Black Kennedy, Bash the Band, Wolfeblitzer, Shone, Ominous Necro, & Sophia V @ BFE Rock Club
Fri., September 2 – Music of the Rolling Stones, featuring the Houston Symphony @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Fri., September 2 – Society of Bandits/Space Rhino @ Rudyard’s
Fri., September 2 – Disasternauts/The Intoxicators @ The Big Top
Fri., September 2 – The Ballistics/Commie Hilfiger/4 Minute Warning/Die Fast/Super Evil Master Plan @ Satellite Bar
Fri., September 2 – Vehement Burn/Ganesha/Vaudevillain/HarassHole/Beyond Oblivion @ Warehouse Live (Studio)
Fri., September 2 – The Garters/The Black Cassettes/Privilege Abuse/Sagedowne @ The Clinic
Fri., September 2 – Wayne Toups @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., September 2 – Red Raptor Productions Showcase, featuring INH, Under The Influence, Late Friday, & Cyclone Bay @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat., September 3 – Young Girls/DJ Chido Machine @ Axelrad (1517 Alabama; 7-10PM, free!)
Sat., September 3 – Giant Kitty (vinyl release) @ Cactus Music (3-4PM)
Sat., September 3 – Muddy Belle/Soul Creatures/Handsomebeast/Vanilla Whale @ White Oak Music Hall
Sat., September 3 – Camera Cult (7″ release)/Vas Deferens (mem. of New York City Queens)/Us./Rex Hudson/The Dimaggios @ Satellite Bar
Sat., September 3 – Krewella @ House of Blues
Sat., September 3 – Mas Musica!, featuring Inspector, Jenny and The Mexicats, & Master Blaster @ House of Blues
Sat., September 3 – Xtreme Baroque!, featuring Mercury @ Miller Outdoor Theatre
Sat., September 3 – Dime Fest, featuring Slaterica, Downfall 2012, Epic, Knocturnal Maddness, The Crowned, Metallize, Shaving Susie, Black Kennedy, & Twisted Karma @ BFE Rock Club ($0.10)
Sat., September 3 – DJ Big E @ The Big Top
Sat., September 3 – Dylan Cameron/Acid Jeep/Pfaffenberg/Funeral Parlor/Neil Ebbflo/M. Grave DJ @ Walter’s
Sat., September 3 – Hometown Showdown, featuring Hacked To Pieces, Insolvent,

@ The White Swan

Sat., September 3 – Nikki Hill @ The Continental Club
Sat., September 3 – Kloanoa/Imperial Affliction/Town Destroyer/Numb Generation/Project Icarus/Knife Club/BLUNT/Compasshtx/Shawty C @ The Clinic (7444 Harrisburg; 5-11PM)
Sat., September 3 – Stellar @ Proof Rooftop Lounge (2600 Travis)
Sat., September 3 – CyberWasteland, featuring DJ Enigma @ Numbers
Sat., September 3 – Uncle Lucius @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., September 3 – Dariush @ Stafford Center (Stafford)
Sat., September 3 – Green As Emerald/Blood of an Outlaw/Driven With Insanity/Anova Skyway/Treason @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat.-Sun., September 3-4 – Drake/Future/Roy Woods/DVSN @ Toyota Center
Sat.-Sun., September 3-4 – End of Summer Labor Day Music & Art Fest, featuring Superna, Jacob Minter, Joe Caine, Tribe Hill, Los Guerreros, Da La Musica, A Return to Beauty, Odd Toddler, & Black Water Mountain @ Last Concert Cafe & Eastdown Warehouse
Sun., September 4 – Poison Girl 12 Year Anniversary, featuring Young Mammals, Tee Vee, Bootown, Body Fat, Left Handed Hammer, & Ruiners @ Poison Girl (1641 Westheimer, Suite B; 4-10PM)
Sun., September 4 – Cash’d Out @ The Continental Club
Sun., September 4 – Pete Tong/Little Martin @ Clé Houston (2301 Main; 2-8PM)
Sun., September 4 – Fedde Le Grand/Poe Junior @ Proof Rooftop Lounge (2600 Travis)
Sun., September 4 – The Hunger/Saturate/Lies of an Alibi/Tode @ The Scout Bar (Clear Lake)
Mon., September 5 – Karen Meat and Dubb Nubb/Cosmic Moon/Zusammenbruch/Ak’chamel @ Satellite Bar
Mon., September 5 – Swimming With Bears @ White Oak Music Hall
Mon., September 5 – Resinated/Tunnel Vision @ House of Blues
Mon., September 5 – Fifth Harmony/JoJo/Victoria Monet @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Tues., September 6 – Grape Room/Banny Grove/A Girl Named Tiger/Jeremy Carswell @ Walter’s
Tues., September 6 – Bob Log III/The Kevin Dowling Fitness Hour/Hard Luck Revival @ Rudyard’s
Tues., September 6 – Origin @ The Scout Bar (Clear Lake)
Wed., September 7 – The Lories/Guess Genes/El Lago/Andrew Lee @ Barbarella
Wed., September 7 – Peelander-Z/P.L.X.T.X @ Fitzgerald’s
Wed., September 7 – Peter and James/Delta Bombers @ The Big Top
Wed., September 7 – Jimmy Pizzitola @ Raven Tower (free!)
Wed., September 7 – Damien Escobar @ House of Blues
Wed., September 7 – Keith Harkin @ The Continental Club
Wed., September 7 – Art of Dying/Children 18:3/Letters From The Fire/Hindsight/Angel Siren @ The Scout Bar (Clear Lake)
Wed., September 7 – Darrell Goldman @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., September 8 – Watsky/Daye Jack @ House of Blues
Thurs., September 8 – Los Vertigos @ The Nightingale Room
Thurs., September 8 – Mas Pulpo @ The Big Top
Thurs., September 8 – Griffin House @ McGonigel’s Mucky Duck
Thurs., September 8 – David Cook @ Warehouse Live (Studio)
Thurs., September 8 – Here Lies the Hero/On the Shoulders of Atlas @ The White Swan
Thurs., September 8 – Beetle @ The Continental Club
Thurs., September 8 – Houston Press Concert Series, featuring Cory Morrow @ Pub Fiction (free!; 6PM-2AM)
Thurs., September 8 – kidDEAD @ Super Happy Fun Land
Thurs., September 8 – Reason to Rebel/Khobretti/Harasshole @ Satellite Bar
Thurs., September 8 – Goo Goo Dolls/Collective Soul/Tribe Society @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Thurs., September 8 – The Blind Spots/Xxcessive Pleasure/Unknown Brothers @ Acadia Bar & Grill
Thurs., September 8 – Lucero/Robert Ellis @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., September 8 – Cash’d Out (Johnny Cash tribute)/The Flamin’ Hellcats @ The Scout Bar (Clear Lake)
Thurs., September 8 – Collin Raye @ Main Street Crossing (Tomball)
Fri., September 9 – Richard Cheese & Lounge Against The Machine @ House of Blues
Fri., September 9 – Garbage @ Revention Music Center
Fri., September 9 – Demi Lovato/Nick Jonas @ Toyota Center
Fri., September 9 – The Nightowls/Band On The Run @ The Continental Club
Fri., September 9 – Bellringer/Alien Knife Fight/Chasca @ Rudyard’s
Fri., September 9 – Jason Boland & The Stragglers/Mickey & The Motor Cars @ Warehouse Live
Fri., September 9 – Passafire @ The Secret Group (2101 Polk)
Fri., September 9 – Brantley Gilbert/Justin Moore/Colt Ford @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Fri., September 9 – Lacey Sturm/Para Bellum/Inner Image/Corrington Wheeler/Pulse Rate Zero/The Aftermath/Julianna Banks/Melissa Sterling/Jordan Ashley @ BFE Rock Club
Fri., September 9 – Keeton Coffman (album release) @ Dosey Doe Music Cafe (Conroe)
Fri., September 9 – With Our Arms To The Sun/Socionic/Russ Driver Band @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat., September 10 – Advance Base/Vodi/Mike Adams at His Honest Weight/The Lories @ Satellite Bar
Sat., September 10 – Young Girls/Raceway/El Lago @ The Continental Club
Sat., September 10 – Porches/Japanese Breakfast/Rivergazer @ Walter’s
Sat., September 10 – Pop-Punk Pizza Party, featuring Four Letter Language (as Fall Out Boy), SLY (as No Use For A Name), The Medicine Years (as NOFX), Remains (as New Found Glory), Dude Ranch (as Blink 182), & Kemo for Emo (as Green Day) @ Eastdown Warehouse ($10)
Sat., September 10 – Illegal Leopard/Turbokrieg/Talk Sick Brats/The Cops/Mega Mucho @ Houston House of Creeps (807 William; $5)
Sat., September 10 – Green River Ordinance/The Roosevelts/Castro @ House of Blues
Sat., September 10 – Thrill @ The Big Top
Sat., September 10 – Richard Cagle and the Voodoo Choir/Under the Sun (reunion)/Clay Melton @ Rudyard’s
Sat., September 10 – The Honky Tonk Angels @ Miller Outdoor Theatre
Sat., September 10 – Bonerama @ House of Blues
Sat., September 10 – Bunny Boy @ Super Happy Fun Land
Sat., September 10 – Underworld’s Monthly Bash, featuring DJ Mina & DJ vvJames @ Numbers
Sat., September 10 – Passionworks (Heart tribute) @ The Concert Pub North
Sat., September 10 – Metal Shop @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat., September 10 – Moe Bandy @ Redneck Country Club (Stafford)
Sun., September 11 – Cyndi Lauper @ Revention Music Center
Sun., September 11 – Sergio Trevino/Real Live Tigers/LRN GRN @ Satellite Bar ($5)
Sun., September 11 – Avi Buffalo/The Kickback/Vodi @ Walter’s
Sun., September 11 – The High Mile @ White Oak Music Hall
Sun., September 11 – Light the Fire @ Acadia Bar & Grill
Sun., September 11 – Magneto/Mercurio @ Arena Theater
Mon., September 12 – Caustic Casanova/Phantompains/Knife Club/Rhymes With Orange/MURDERBOSS DEATHKING/Nativves @ The Clinic
Mon., September 12 – Beto & The Fairlanes @ Miller Outdoor Theatre (11AM)
Mon., September 12 – Swimming With Bears @ White Oak Music Hall
Mon., September 12 – Trapdoor Social @ Super Happy Fun Land
Tues., September 13 – Pujol/Get A Life @ Satellite Bar
Tues., September 13 – DIAT/Vacant Life/Common Ignorance/Ullatec/Lace @ Walter’s
Tues., September 13 – A Girl Named Tiger @ Aloft Houston Galleria (5415 Westheimer; 7:30-10PM)
Tues., September 13 – Alli and I @ Super Happy Fun Land
Tues., September 13 – Ray Johnston Band @ Redneck Country Club (Stafford)
Wed., September 14 – Bayside/The Menzingers/Sorority Noise @ House of Blues
Wed., September 14 – Peter and James @ The Big Top
Wed., September 14 – Libby Koch @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., September 15 – Rhapsody in Blue, featuring The Houston Symphony @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Thurs., September 15 – Colonel Peter’s Pig/Beetle @ The Continental Club
Thurs., September 15 – Puff Daddy/Lil Kim/Mase/Faith Evans/112/Total/Carl Thomas/The Lox/French Montana @ Toyota Center
Thurs., September 15 – Thedopestmatrix @ Super Happy Fun Land
Thurs., September 15 – Charlie and The Regrets @ The Big Top
Thurs., September 15 – Martina McBride @ Stafford Center (Stafford)
Thurs., September 15 – Red Raptor Showcase, featuring Nourtnii, SophiaV, Roman Candles, Party Cult, & She Stole The Pistol @ The Scout Bar (Clear Lake)
Fri., September 16 – Tegan and Sara/Shura @ Warehouse Live
Fri., September 16 – Deep Cuts/Far Out/Lisa’s Sons/John Zambrano @ Houston House of Creeps (807 William)
Fri., September 16 – The Weeks/The Cold Fronts @ The Secret Group (2101 Polk)
Fri., September 16 – Die Young (record release)/Mind Kill/Omerta/Some Nerve/Out of Body/Idiot City @ Satellite Bar
Fri., September 16 – A Fistful of Soul/Von Hindenburg @ The Continental Club
Fri., September 16 – Lord Dying/Black Fast/Child Bite @ Walter’s
Fri., September 16 – Squirrel Nut Zipper/Shinyribs @ Miller Outdoor Theatre
Fri., September 16 – The Blood Royale/ASS/Hel-Razor/God Fearing Fuck @ Rudyard’s
Fri., September 16 – The Allen Oldies Band @ The Big Top
Fri., September 16 – Smoke Signals/A Tragedy at Hand/Imperial Affliction/Aphelion @ The Clinic
Fri., September 16 – The Fab 5 @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., September 16 – The Spazmatics @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat., September 17 – Black Kite (album release)/Rose Ette/Mouthing/DJ Alexo @ Walter’s ($10)
Sat., September 17 – Femina-X/DJ George West @ Axelrad (1517 Alabama; 7-10PM)
Sat., September 17 – The Smashed Idols/Screech of Death/Bad Samaritans @ Satellite Bar
Sat., September 17 – Reinforce/Numb Generation/Blunt! @ The Clinic
Sat., September 17 – Women That Rock 2, featuring Mystery Loves Company, Grifters & Shills, Charity Ann, Gwen & Kelsie, Sherita Perez, Leslie Krafka, & Wild Rabbit Salad @ Rudyard’s (4-10PM)
Sat., September 17 – Castles of Colossus/Carrion Sun/Infestnation @ Fitzgerald’s
Sat., September 17 – Switchfoot/Relient K @ House of Blues
Sat., September 17 – Ryan Bingham/Brian Fallon & the Crowes/Paul Cauthen @ Revention Music Center
Sat., September 17 – The Cocks/Pig/En Esch @ Numbers
Sat., September 17 – The Merrell Twins @ Fitzgerald’s (10AM)
Sat., September 17 – Beaver Nelson/Michael Fracasso @ The Continental Club
Sat., September 17 – La India Yuridia/El Gordo y El Otro @ Arena Theater
Sat., September 17 – The Fab 5 @ The Concert Pub Galleria
Sat., September 17 – Johnny Lee @ Redneck Country Club (Stafford)
Sun., September 18 – Matt Wertz/CAPPA @ House of Blues
Sun., September 18 – Assemblage 23/Provision/Violetta Crush/DJ Morbid @ Numbers
Sun., September 18 – 5 Seconds of Summer/Hey Violet @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Sun., September 18 – VanLadyLove/Ari & The Skeletones @ Warehouse Live (Studio)
Sun., September 18 – Electric Astronaut/The Blue Grooves/Tony Badd/Havok Wagon @ Acadia Bar & Grill
Sun., September 18 – El Gran Combo de Puerto Rico @ Arena Theater
Sun., September 18 – The Slackers/Rude King/The Suspects/The Skatastrophics @ The Scout Bar (Clear Lake)
Mon., September 19 – Houston Aztec Dance & Drum @ Miller Outdoor Theatre
Mon., September 19 – Swimming With Bears @ White Oak Music Hall
Tues., September 20 – Kanye West @ Toyota Center
Tues., September 20 – Towrs/Son of Bitch @ Satellite Bar ($8)
Wed., September 21 – Donovan @ Wortham Theater Center
Wed., September 21 – Future Thieves @ Warehouse Live (Green Room)
Wed., September 21 – Alex Wiley @ Walter’s
Wed., September 21 – This Wild Life/Have Mercy @ House of Blues
Wed., September 21 – Peter and James @ The Big Top
Thurs., September 22 – Beyoncé @ NRG Stadium
Thurs., September 22 – Ishi/Capyac @ The Nightingale Room ($10)
Thurs., September 22 – Vodi/Beetle @ The Continental Club
Thurs., September 22 – The Broken Spokes @ The Big Top
Thurs., September 22 – Post Malone/Jazz Cartier/Larry June/FKi 1st @ House of Blues
Thurs., September 22 – Darsombra/Surrender Monkeys @ Super Happy Fun Land
Thurs., September 22 – Clint Black @ Stafford Center (Stafford)
Thurs., September 22 – Dub Miller/Mike Ethan Messick @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., September 22 – Red Raptor Productions Showcase, featuring The Midnight Eyes @ The Scout Bar (Clear Lake)
Thurs., September 22 – Danielle Nicole Band @ Dosey Doe (The Woodlands)
Fri., September 23 – Frog Hair (album release)/Pleasure 2/Gerritt Witmer and The Unknowns @ Walter’s ($10)
Fri., September 23 – Ray LaMontagne @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Fri., September 23 – Nina Diaz @ Fitzgerald’s
Fri., September 23 – Markell Gibson Band/Satin Hooks/Island and Tigers/John Egan @ The Continental Club
Fri., September 23 – Toadies/Rich Robinson Band @ Warehouse Live
Fri., September 23 – Empty Shells @ Rudyard’s
Fri., September 23 – Hollow Ran @ The Clinic (7444 Harrisburg)
Fri., September 23 – Treehouse Project @ The Big Top
Fri., September 23 – The Lacs/Southbound 45 @ The Scout Bar (Clear Lake)
Fri., September 23 – Steve Wariner @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., September 24 – Alabama Shakes/Corinne Bailey Rae @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Sat., September 24 – Mike Barfield/24th Street Wailers @ The Continental Club
Sat., September 24 – Edinita @ Arena Theater
Sat., September 24 – Salsa y Salud @ Miller Outdoor Theatre
Sat., September 24 – Z-Ro/K.O. aka Mr. U Can’t Handle Me/Tex-T/K-Dog/DJ T-Boyd @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat., September 24 – Ronnie Dean Tinsley & The Dark Horse Rodeo @ The Red Brick Tavern (Conroe)
Sat., September 24 – Rhymin + Stealin (Beastie Boys tribute) @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., September 24 – Building Temples From Death TXDM Assembly, featuring Cattle Decapitation, Severance, Desecrate the Faith, Flesh Hoarder, Seraphic Enthronement, Blast Perversion, Perceptions of Torment, Primordious, Diminished, Cheese Grater Masterbation, Human Chunks, Orchiectomy, I Am Destruction, Aegis, & Avaris @ 18th St. Pier Bar & Grill (San Leon)
Sun., September 25 – Counting Crows/Rob Thomas/K Phillips @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Sun., September 25 – Sam Feldt/Little Martin @ Clé Houston (2301 Main; 2-8PM)
Sun., September 25 – EDEN @ House of Blues (Bronze Peacock Room)
Sun., September 25 – Alonso @ Numbers
Sun., September 25 – Red/Disciple/Spoken/Random Hero @ The Scout Bar (Clear Lake)
Mon., September 26 – Blind Guardian/Grave Digger @ Warehouse Live
Mon., September 26 – Swimming With Bears @ Raven Tower
Tues., September 27 – Dollie Barnes @ Aloft Houston Galleria (5415 Westheimer; 7:30-9PM)
Wed., September 28 – Devin Townsend Project/Between the Buried and Me/Fallujah @ Warehouse Live
Wed., September 28 – Pinata Protest/Gio Chamba @ The Continental Club
Wed., September 28 – Peter and James @ The Big Top
Wed., September 28 – David Grace @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., September 29 – Big Thief/Dollie Barnes @ Walter’s
Thurs., September 29 – The Sun Machine/The Phantom Royals @ The Continental Club
Thurs., September 29 – The Spill Canvas @ House of Blues
Thurs., September 29 – Charlie Puth @ House of Blues
Thurs., September 29 – The Wrong Results @ Super Happy Fun Land
Thurs., September 29 – Josh Turner @ Arena Theater
Thurs., September 29 – Jaryd Lane @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., September 29 – Josh Heinrichs/Sol Tribe/Indaskies @ The Scout Bar (Clear Lake)
Fri., September 30 – Jody Seabody & The Whirls/Giant Kitty/Funeral Horse @ Satellite Bar
Fri., September 30 – Smither Park Grand Opening Celebration, featuring Los Skarnales @ The Orange Show (2441 Munger; 7-11PM)
Fri., September 30 – Laura Is Moving Away, featuring Poor Dumb Bastards & The Beaumonts @ Rudyard’s
Fri., September 30 – YG/RJ/Kamaiyah/SadBoy @ Warehouse Live
Fri., September 30 – Fourth Assault of 2016, featuring Maiestas, Blaspherian, Sacrocurse, Avaris, & more @ The White Swan (8PM-1AM)
Fri., September 30 – Three Dog Night/The Guess Who @ Arena Theater
Fri., September 30 – Gojira/TesseracT @ House of Blues
Fri., September 30 – The Band of Heathens @ Firehouse Saloon
Fri., September 30 – Skyrocket!/The Allen Oldies Band @ The Continental Club
Fri., September 30 – TG Sheppard @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., September 30 – Riot/Bag of Tricks/Serpent Attack/Smokin’ Aces @ The Scout Bar (Clear Lake)
Fri., September 30 – Sadie Robertson @ Berry Center (Cypress)
Fri., September 30 – Fort Bend County Fair, featuring Tanya Tucker & more @ Fort Bend County Fair (Rosenberg)
Sat., October 1 – Wild Moccasins/DJ Fredster @ Axelrad (1517 Alabama; 7PM, free!)
Sat., October 1 – Meat Beat Manifesto/Clock DVA/Underground Netwerk Intelligence @ Numbers
Sat., October 1 – Fred & Toody (Dead Moon/Pierced Arrows)/Days N Daze @ Satellite Bar
Sat., October 1 – Wifee & The Huzzband/Trudy Lynn and Her Band @ The Continental Club
Sat., October 1 – Allison Fisher Band @ The Big Top
Sat., October 1 – Halo Circus @ Cactus Music (3PM)
Sat., October 1 – Christopher Cross @ Dunham Theater (7502 Fondren)
Sat., October 1 – NF @ House of Blues
Sat., October 1 – Morbus 666/Hiborym/Process of Suffocation/Saturnatas/Sacrilegus @ The White Swan
Sat., October 1 – Maná @ Toyota Center
Sat., October 1 – Def Tunes (Deftones tribute) @ BFE Rock Club
Sat., October 1 – Bellamy Brothers @ Redneck Country Club (Stafford)
Sun., October 2 – Flume/Cashmere Cat/Charles Murdoch @ Revention Music Center
Sun., October 2 – Nothing But Thieves @ House of Blues
Sun., October 2 – Gallant @ White Oak Music Hall
Sun., October 2 – Ice Nine Kills/Sylar @ Walter’s
Sun., October 2 – Mas Musica!, featuring La Gusana Ciega, Porter, & Siddhartha @ House of Blues
Sun., October 2 – Fort Bend County Fair, featuring Johnny Lee & more @ Fort Bend County Fair (Rosenberg)
Mon., October 3 – Nathaniel Rateliff and the Night Sweats @ House of Blues
Mon., October 3 – Thalia @ Revention Music Center
Tues., October 4 – Saint Motel @ House of Blues
Tues., October 4 – The Crookes @ Warehouse Live (Green Room)
Tues., October 4 – JR JR @ House of Blues
Tues., October 4 – Taft @ Satellite Bar
Tues., October 4 – James Hunter @ House of Blues
Wed., October 5 – Schoolboy Q/Joey Bada$$ @ Revention Music Center
Wed., October 5 – Die Antwoord @ House of Blues
Wed., October 5 – Peter and James @ The Big Top
Wed., October 5 – The Beach Boys @ Stafford Center (Stafford)
Wed., October 5 – John Baumann @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., October 6 – Two Door Cinema Club/The Naked and Famous @ Revention Music Center
Thurs., October 6 – Cold War Kids @ House of Blues
Thurs., October 6 – Everyone Dies In Utah/Convictions/Glass Houses/Conspire @ Walter’s
Thurs., October 6 – Moosh & Twist/Bryce Vine @ The Secret Group (2101 Polk)
Thurs., October 6 – Raylyn Nelson/Beetle @ The Continental Club
Thurs., October 6 – Charlie and The Regrets @ The Big Top
Thurs., October 6 – Dub Miller/Johnny Burke @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., October 7 – Hocus Pocus Pops, featuring The Houston Symphony @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Fri., October 7 – The Bluebonnets/Jane Lee Hooker/Picture Book @ The Continental Club
Fri., October 7 – Bob Moses @ White Oak Music Hall
Fri., October 7 – July Talk @ House of Blues
Fri., October 7 – The Haunted Heel, featuring Kitty In A Casket, Just Another Monster, The Beat Dolls, & Rebel Flesh @ BFE Rock Club
Fri., October 7 – Trivium/Sabaton/Huntress @ The Scout Bar (Clear Lake)
Fri., October 7 – Third Anniversary Show, featuring Dub Miller, Market Junction, Matt Caldwell, & The Captain Legendary Band @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., October 8 – Prophets of Rage (Tom Morello, Tim Commerford, Brad Wilk, Chuck D, B-Real, & DJ LORD)/WAKRAT/AWOLNATION @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Sat., October 8 – A Sundae Drive/Slow Future/Tenino/MYTWILIGHTPILOT @ Satellite Bar
Sat., October 8 – Porter Robinson/Madeon @ Revention Music Center
Sat., October 8 – Local Natives/Charlotte Day Wilson @ House of Blues
Sat., October 8 – TLC @ Arena Theater
Sat., October 8 – Anderson East/Brent Cobb @ Warehouse Live
Sat., October 8 – The Dirty Seeds/Black Hole Caravan/Hydrilla/Old Skull/Baron Von Bomblast @ Acadia Bar & Grill
Sat., October 8 – The Blasters @ The Continental Club
Sat., October 8 – Numbers 38th Anniversary Party, featuring DJ Wes, DJ Mina, & DJ vvJames @ Numbers
Sat., October 8 – Texas Chainsaw Massacre Fest, featuring Militia, Anialator, Dark Reign, Hod, Uncleansed, Panteon, & more @ Walter’s
Sat., October 8 – Brent Cobb @ Warehouse Live (Studio)
Sat., October 8 – Ray Wylie Hubbard @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., October 8 – The Noose (A Perfect Circle tribute)/Deft-Ones (Deftones tribute) @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sun., October 9 – Yellowcard @ House of Blues
Sun., October 9 – The Parasites/Action Frank/Kemo for Emo @ Satellite Bar ($10)
Sun., October 9 – The Legendary Pink Dots/Orbit Service @ Warehouse Live (Studio)
Sun., October 9 – Hayden James/Little Martin @ Clé Houston (2301 Main; 2-5PM)
Sun., October 9 – Russell Dickerson @ House of Blues
Sun., October 9 – Lupe Fiasco @ The Scout Bar (Clear Lake)
Mon., October 10 – Hot Peas ‘N Butter @ Miller Outdoor Theatre
Tues., October 11 – Twiztid/Mac Lethal/Zodiac MPrint/Lex The Hex Master/Menace 2 Sobriety/Godz of Kaos @ The Scout Bar (Clear Lake)
Wed., October 12 – ESE @ Satellite Bar
Wed., October 12 – Insane Clown Posse @ Warehouse Live (Studio)
Wed., October 12 – The Monolithic @ Super Happy Fun Land
Wed., October 12 – Peter and James @ The Big Top
Wed., October 12 – Matt Caldwell @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., October 13 – Gang of Four/The Faint/Pictureplane @ House of Blues
Thurs., October 13 – Opeth/The Sword @ Warehouse Live
Thurs., October 13 – Deep Cuts/Tamarron/Young Girls/The Lories @ White Oak Music Hall
Thurs., October 13 – Turkuaz @ The Secret Group (2101 Polk)
Thurs., October 13 – Beetle @ The Continental Club
Thurs., October 13 – Mas Pulpo @ The Big Top
Thurs.-Fri., October 13-14 – Rodney Crowell @ McGonigel’s Mucky Duck
Fri., October 14 – Bad Religion/Against Me!/Dave Hause @ Warehouse Live
Fri., October 14 – Elvis Costello/Larkin Poe @ Revention Music Center
Fri., October 14 – Lincoln Durham @ The Secret Group (2101 Polk)
Fri., October 14 – Echo and the Bunnymen @ House of Blues
Fri., October 14 – Cody Canada & the Departed/Libby Koch @ Fitzgerald’s
Fri., October 14 – Dreamers/Colony House @ House of Blues (Bronze Peacock Room)
Fri., October 14 – The Gooch Palms @ Walter’s
Fri., October 14 – The Revelers/Band On The Run @ The Continental Club
Fri., October 14 – Twelve Years Driven/MadSons/Leroy The Prophet/Born & Raised/Fantazmo @ BFE Rock Club
Fri., October 14 – Dia de la Hispanidad, featuring Aymee Nuviola @ Miller Outdoor Theatre
Fri., October 14 – Otto Knows/Keelan Foreal @ Clé Houston (2301 Main)
Fri., October 14 – Marc Anthony @ Toyota Center
Fri., October 14 – Charlie Robison @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., October 14 – Lori McKenna @ Dosey Doe (Spring)
Sat., October 15 – Walker Lukens & the Side Arms @ The Continental Club
Sat., October 15 – The Hunger @ Numbers
Sat., October 15 – 14th Annual Ziegenbock Music Festival, featuring Josh Abbott Band, Cody Johnson, Aaron Lewis, Casey Donahew Band, Roger Creager, Kevin Fowler, William Clark Green, Mike Ryan, Jaida Dreyer, Rosehill, Charles P & The Scoundrals 3, Buck Yeager Band, JJ & The Stoneponies, The New Offenders, The Little Outfit, Josh Fuller Band, & more @ Sam Houston Race Park
Sat., October 15 – The Edge Of Paradise, featuring Worhol, The Band Hennessy, Hello Planet, Late Friday, Xxcessive Pleasure, & Dunamis @ BFE Rock Club
Sat., October 15 – La Leyenda @ Arena Theater
Sat., October 15 – Seedless/Inna Vision/Cassette Tape @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat., October 15 – The Spazmatics @ Redneck Country Club (Stafford)
Sun., October 16 – Meshuggah/High On Fire @ House of Blues
Mon., October 17 – Parkway Drive/We Came As Romans/Counterparts @ House of Blues
Mon., October 17 – Wednesday 13/One Eyed Doll @ The Scout Bar (Clear Lake)
Tues., October 18 – NEEDTOBREATHE/Mat Kearney/Parachute/Welshly Arms @ Revention Music Center
Tues., October 18 – Beartooth/Every Time I Die/Fit for a King/Old Wounds @ House of Blues
Tues., October 18 – Wolvves @ Super Happy Fun Land
Wed., October 19 – Buddy Guy @ House of Blues
Wed., October 19 – Eric Hutchinson/Humming House/Elliot Blaufuss @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Wed., October 19 – Suicide Silence/Whitechapel/Carnifex/Oceano @ Warehouse Live
Wed., October 19 – Lydia Loveless/Will Courtney and The Wild Bunch @ The Continental Club
Wed., October 19 – Waldo/The SEVENth @ Walter’s
Wed., October 19 – Peter and James @ The Big Top
Thurs., October 20 – Matt Stanberry and the Romance/Beetle @ The Continental Club
Thurs., October 20 – Elephant Revival/The Deer @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Thurs., October 20 – Friendship Commanders @ Satellite Bar
Thurs., October 20 – American Aquarium/Radio Birds/Fort Defiance @ Fitzgerald’s
Thurs., October 20 – Charlie and The Regrets @ The Big Top
Thurs., October 20 – The Last Ten Seconds of Life/Traitors/Spite/Apothica/Awake At The End/I-Terra @ BFE Rock Club
Thurs., October 20 – Luke Bryan/Little Big Town/Dustin Lynch @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Thurs., October 20 – DOPE/Flaw/Motograter @ The Scout Bar (Clear Lake)
Thurs., October 20 – Confederate Railroad @ Main Street Crossing (Tomball)
Fri., October 21 – Ian Moore @ Fitzgerald’s
Fri., October 21 – KONGOS/The Joy Formidable @ Warehouse Live
Fri., October 21 – Finish Ticket/Run River North @ House of Blues
Fri., October 21 – Highly Suspect/Slothrust @ Warehouse Live (Studio)
Fri., October 21 – Von Hindenburg @ The Continental Club
Fri., October 21 – Kelsea Ballerini/Carly Pearce @ House of Blues
Fri., October 21 – Little Texas @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., October 21 – The Spazmatics @ The Scout Bar (Clear Lake)
Fri., October 21 – Soilwork/Unearth/Wovenwar/Battlecross/Darkness Divided @ 18th St. Pier Bar & Grill (San Leon)
Sat., October 22 – At All Cost/Facetime/Patterns @ Satellite Bar
Sat., October 22 – East End Wicked Music Showcase, featuring Twin Sages, Crndlsm & Ellis Luiz, and a whole lot of other cool bands @ Super Happy Fun Land/The White Swan
Sat., October 22 – Mugrero (farewell show)/The Pullouts/The Beer Munkees/Animal Train @ The White Swan ($5)
Sat., October 22 – Cherub/Boo Seeka/FRENSHIP @ House of Blues
Sat., October 22 – Celtic Thunder @ Revention Music Center
Sat., October 22 – Broken Valor/Viridian/Anova Skyway @ BFE Rock Club
Sat., October 22 – Cold Hard Cash @ Redneck Country Club (Stafford)
Sun., October 23 – Machine Gun Kelly @ House of Blues
Mon., October 24 – Lil Dicky @ House of Blues
Mon., October 24 – B Boys/Dead Time @ Walter’s
Mon., October 24 – Tunji Ige @ House of Blues
Mon., October 24 – Troye Sivan @ Revention Music Center
Mon., October 24 – Toothgrinder/Auras/Moon Tooth @ The Scout Bar (Clear Lake)
Tues., October 25 – Allen Stone/King Charles/Moorea Masa @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Tues., October 25 – Flight of the Conchords @ Cynthia Woods Mitchell Pavilion
Tues., October 25 – Filth/Bury the Rod/Reign/Imperial Affliction/Demoted to the Grave @ The Clinic
Tues., October 25 – Malevolent Creation/Incantation/Seeker/Black Standard/Sift Through the Ashes/Desecrate the Faith @ BFE Rock Club
Tues., October 25 – Hypoluxo @ Super Happy Fun Land
Tues., October 25 – Tech N9ne/Krizz Kaliko/JL @ Warehouse Live
Wed., October 26 – The Wheel Workers/One Red Martian/Criminal Birds @ Satellite Bar
Wed., October 26 – Elle King @ House of Blues
Wed., October 26 – Astronautalis @ Warehouse Live (Studio)
Wed., October 26 – Mayday!/Web Three @ The Secret Group (2101 Polk)
Wed., October 26 – Gavin DeGraw/Andy Grammer/Wrabel @ Revention Music Center
Wed., October 26 – Peter and James @ The Big Top
Wed., October 26 – Junior Gordon @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., October 27 – Caspian/The Appleseed Cast @ Warehouse Live (Studio)
Thurs., October 27 – The Motet/Mingo Fishtrap @ The Secret Group (2101 Polk)
Thurs., October 27 – Sam Vega @ Super Happy Fun Land
Thurs., October 27 – The Broken Spokes @ The Big Top
Thurs., October 27 – Beetle @ The Continental Club
Thurs., October 27 – Aaron Einhouse @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., October 28 – The Fray/American Authors @ House of Blues
Fri., October 28 – Discoween, featuring Disco Expressions & John Egan @ The Continental Club
Fri., October 28 – Evenings on the Esplanade: Voodoo Halloween on the Bayou, featuring Ruben Moreno & more @ Navigation Esplanade (2600 Navigation; 6-10PM)
Fri., October 28 – King/Nick Hakim @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Fri., October 28 – Futuristic/Beez/TJ Hickey/Niko @ Warehouse Live (Studio)
Fri., October 28 – Kadim Al Sahir @ Arena Theater
Fri., October 28 – Kenny Rogers/Linda Davis @ Stafford Center (Stafford)
Fri., October 28 – Asleep At The Wheel @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., October 29 – Blue Healer (album release)/Ballroom Thieves @ The Continental Club
Sat., October 29 – The Jayhawks/Folk Uke @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Sat., October 29 – of Montreal/TEEN @ Walter’s
Sat., October 29 – JOHNNYSWIM @ House of Blues
Sat., October 29 – Live or Regret @ The Clinic
Sat., October 29 – Ruby and the Rogues @ McGonigel’s Mucky Duck
Sat., October 29 – Hennypalooza, featuring Austin Millz & Mekdot @ Warehouse Live
Sat., October 29 – Il Divo @ Revention Music Center
Sat., October 29 – Arrival (ABBA tribute) @ Stafford Center (Stafford)
Sun., October 30 – Straight No Chaser @ Revention Music Center
Sun., October 30 – The Pretty Reckless @ House of Blues
Tues., November 1 – Two Tongues (mem. of Say Anything/Saves The Day) @ Warehouse Live (Studio)
Tues., November 1 – Rae Sremmurd/Lil Yachty @ Revention Music Center
Tues., November 1 – Jeff Rosenstock/War on Women/Hard Girls/Katie Ellen @ Walter’s
Wed., November 2 – Perpetual Groove @ House of Blues
Wed., November 2 – Rumer Willis @ House of Blues (Bronze Peacock Room)
Wed., November 2 – Peter and James @ The Big Top
Thurs., November 3 – Black Rebel Motorcycle Club/Death From Above 1979/Deap Vally @ House of Blues
Thurs., November 3 – Lettuce/Charles Bradley & His Extraordinaires @ Warehouse Live
Thurs., November 3 – Eden MacAdam-Somer @ McGonigel’s Mucky Duck
Thurs., November 3 – Beetle @ The Continental Club
Thurs., November 3 – American Murder Song @ Fitzgerald’s
Thurs., November 3 – Dub Miller/Will Thomas @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., November 4 – Sia/Miguel/AlunaGeorge @ Toyota Center
Fri., November 4 – Garrett Klahn (mem. of Texas Is The Reason)/Ultramagg (reunion show!) @ Satellite Bar
Fri., November 4 – Lindsey Stirling @ Revention Music Center
Fri., November 4 – Local Songwriter Showcase, featuring Matt Harlan, Sergio Trevino, Nathan Quick, & Sara Van Buskirk @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Fri., November 4 – Ingrid Michaelson/AJR @ House of Blues
Fri., November 4 – Clandestine @ McGonigel’s Mucky Duck
Fri., November 4 – STRFKR @ White Oak Music Hall
Fri., November 4 – Xanadudes/Picture Book @ The Continental Club
Fri., November 4 – Graceland Ninjaz @ House of Blues
Fri., November 4 – Toni Braxton @ Arena Theater
Fri., November 4 – Shinyribs/The Black Lillies @ Fitzgerald’s
Fri., November 4 – Love n War/Midnight Circus @ BFE Rock Club
Fri., November 4 – Rivers and Rust @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., November 5 – The Temptations/The Four Tops @ Arena Theater
Sat., November 5 – Pennywise/Strung Out/Unwritten Law/Runaway Kids @ House of Blues
Sat., November 5 – The Supersuckers/Reverend Peyton’s Big Damn Band/Jesse Dayton @ Fitzgerald’s
Sat., November 5 – Evanescence @ Revention Music Center
Sat., November 5 – The Weight @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Sat., November 5 – Kim Richey @ McGonigel’s Mucky Duck
Sat., November 5 – Tommy Tune @ Miller Outdoor Theatre
Sat., November 5 – Bri Bagwell @ Redneck Country Club (Stafford)
Sun., November 6 – The Dillinger Escape Plan/O’brother/Cult Leader/Entheos @ White Oak Music Hall
Sun., November 6 – SNKR HOLIKZ, featuring DJ J Stone, DJ Paul, DJ ALO, MC Major, The Rapp Show, Magic Tarantino, & Soley Ghost @ Stafford Center (Stafford)
Sun., November 6 – Tyrone Wells/Tony Lucca @ House of Blues
Tues., November 8 – John Hiatt @ House of Blues
Wed., November 9 – Peter and James @ The Big Top
Wed., November 9 – Our Last Night/Hands Like Houses/The Color Morale/Out Came The Wolves @ The Scout Bar (Clear Lake)
Wed., November 9 – Libby Koch @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., November 10 – Black Sabbath/Rival Sons @ Toyota Center
Thurs., November 10 – Dweezil Zappa @ Warehouse Live
Thurs., November 10 – Beetle @ The Continental Club
Thurs., November 10 – The Record Company/The Marcus King Band @ House of Blues
Thurs., November 10 – Doyle Bramhall II/Badhouse @ The Scout Bar (Clear Lake)
Fri., November 11 – Band On The Run @ The Continental Club
Fri., November 11 – Sweater Beats @ House of Blues
Fri., November 11 – Shooter Jennings @ Fitzgerald’s
Fri., November 11 – Galactic/Fruition @ House of Blues
Fri., November 11 – The Australian Bee Gees Show @ Miller Outdoor Theatre
Fri., November 11 – To Tame A Land (Iron Maiden tribute)/Judith Priest (Judas Priest tribute) @ Acadia Bar & Grill
Fri., November 11 – Gary Kyle @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., November 12 – For The Community 12, featuring a bunch of excellent bands @ Eastdown Warehouse/Last Concert Cafe (2PM-2AM)
Sat., November 12 – Bad Suns/Coin @ White Oak Music Hall
Sat., November 12 – Tom Russell @ McGonigel’s Mucky Duck
Sat., November 12 – Metal Shop @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sun., November 13 – The Wonder Years/Real Friends/Knuckle Puck/Moose Blood/Seaway @ House of Blues
Sun., November 13 – Ray Wylie Hubbard @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Sun., November 13 – Houston Youth Symphony 70th Anniversary Concert @ Stude Concert Hall (Rice Univ. campus)
Sun., November 13 – Lee Harvey Osmond @ Satellite Bar
Sun., November 13 – Ulcerate @ Acadia Bar & Grill
Sun., November 13 – Mon Laferte/The Angel City Records Revue, featuring Jackie Mendez & the Delirians @ The Scout Bar (Clear Lake)
Tues., November 15 – All Get Out/Gates/Microwave/Crimson Arrow @ Walter’s
Wed., November 16 – Warpaint/Goldensuns/VS Colour @ Warehouse Live
Wed., November 16 – Grouplove/MUNA/Dilly Dally @ House of Blues
Thurs., November 17 – Ottmar Liebert @ House of Blues
Thurs., November 17 – Calum Scott @ House of Blues (Bronze Peacock Room)
Thurs., November 17 – Dub Miller/Josh Norman/Jody Booth @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., November 18 – The Legend of Zelda: Symphony of the Goddesses @ Revention Music Center
Fri., November 18 – Anna Lunoe/Mija/Rickyxsan/Wuki/Ducky/Uniiqu3 @ Stereo Live
Fri., November 18 – Juan Gabriel @ Toyota Center
Fri., November 18 – Billy Joe Shaver @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., November 18 – The Spazmatics @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat., November 19 – Welcome to Hellfest, featuring deadhorse, Ed Hall, Seis Pistos, Die Fast, The Hates, ASS, Bag of Tricks, Cheese Grater Masturbation, & Brutally Mutilated @ Fitzgerald’s ($10)
Sat., November 19 – FCOAW Texas Chapter 1st Annual Gathering and Festival, featuring Switchblade Jesus, Omotai, Black Hole Caravan, Weak Flesh, Pyreship, Faceless Lord, Sleeping Ancient, Forming the Void, & The Dirty Seeds @ Satellite Bar (12PM-2AM)
Sat., November 19 – Fall Metal Fest, featuring Elder Gods, Funeral Shroud, Serpent Sun, Hacked to Pieces, Chemicaust, & more @ BFE Rock Club
Sat., November 19 – Alan Parsons Project @ Cullen Performance Hall
Sat., November 19 – Junior Gordon Band @ Redneck Country Club (Stafford)
Tues., November 22 – Pentatonix/Us The Duo @ Toyota Center
Tues., November 22 – Good Charlotte/The Story So Far/Hit The Lights/Big Jesus @ House of Blues
Wed., November 23 – Hayes Carll @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Wed., November 23 – Queensryche/Armored Saint/Midnight Eternal @ The Scout Bar (Clear Lake)
Wed., November 23 – David Grace @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., November 24 – Market Junction @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., November 25 – Asking Alexandria/Born of Osiris/I See Stars/After The Burial/Upon A Burning Body/Bad Omens @ Warehouse Live
Fri., November 25 – Blue October @ Revention Music Center
Fri., November 25 – John Egan @ The Continental Club
Fri., November 25 – Jimmy Lafave @ McGonigel’s Mucky Duck
Fri., November 25 – Benjamin Francis Leftwich @ Warehouse Live (Green Room)
Fri., November 25 – hed.PE/Driven With Insanity/Orr @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat., November 26 – Carolyn Wonderland/John Egan @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Sat., November 26 – Super Happy Noise Fest, featuring GSOL, Chateau d’if, Mt. Borracho, EVOL, JabSTAB, Twitching Kitten, & KA @ Super Happy Fun Land ($7)
Sat., November 26 – Slaid Cleaves @ McGonigel’s Mucky Duck
Sat., November 26 – Charley Pride @ Redneck Country Club (Stafford)
Sun., November 27 – Red Fang/Torche/Whores @ Warehouse Live (Studio)
Mon., November 28 – Henry Rollins @ House of Blues
Tues., November 29 – Escape the Fate/Nonpoint/Get Scared/Through Fire/Failure Anthem @ The Scout Bar (Clear Lake)
Wed., November 30 – Max Flinn @ Redneck Country Club (Stafford)
Wed., November 30 – Rittz/Jarren Benton @ The Scout Bar (Clear Lake)
Thurs., December 1 – Dub Miller @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., December 2 – Skinny Lister @ The Secret Group
Fri., December 2 – ODESZA @ White Oak Music Hall
Fri., December 2 – Reckless Kelly @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Fri., December 2 – Gary P. Nunn @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., December 3 – Paul Thorn/Jonah Smith @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Sat., December 3 – Shinyribs @ Redneck Country Club (Stafford)
Wed., December 7 – Andra Day/Chloe x Halle @ House of Blues
Wed., December 7 – Dark Tranquility/Swallow The Sun/Enforcer/Starkill/Sirenicide @ The Scout Bar (Clear Lake)
Thurs., December 8 – Chiemeri/Slim Thug @ Grooves of Houston (2300 Pierce)
Thurs., December 8 – David Bromberg @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Fri., December 9 – SoMo @ Revention Music Center
Fri., December 9 – Josh Garrels @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Fri., December 9 – King’s X @ The Pub Fountains (Stafford)
Fri., December 9 – Wayne Toups @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri.-Sat., December 9-10 – Mark Chesnutt @ Dosey Doe (The Woodlands)
Sat., December 10 – Children Of Bodom/Abbath/Exmortus/ONI @ House of Blues
Sat., December 10 – Metalachi @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sun., December 11 – Andrea Bocelli/Katharine McPhee/Ana Maria Martinez @ Toyota Center
Sun., December 11 – Mario Bautista @ The Scout Bar (Clear Lake)
Wed., December 14 – Sonata Arctica/Leaves Eyes/Omnium Gatherum/Wicked Waltz @ The Scout Bar (Clear Lake)
Wed., December 14 – Matt Caldwell @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., December 15 – Band of Horses @ House of Blues
Thurs., December 15 – Dub Miller/Rodney Hayden @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., December 16 – Flosstradamus/Slushii/Towkio/Gent & Jawns @ Revention Music Center
Fri., December 16 – Merchandise/Gun Outfit @ Walter’s
Fri., December 16 – Tracy Byrd @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., December 17 – Ruthie Foster/Charlie Belle @ The Heights Theater (319 W. 19th)
Sat., December 17 – The Spazmatics @ Redneck Country Club (Stafford)
Wed., December 21 – Mandi Powell @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., December 22 – Market Junction @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., December 23 – Aaron Einhouse @ Redneck Country Club (Stafford)
Wed., December 28 – Junior Gordon @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., December 29 – Dwight Yoakam @ Arena Theater
Thurs., December 29 – Dub Miller @ Redneck Country Club (Stafford)
Fri., December 30 – John Bauman @ Redneck Country Club (Stafford)
Sat., December 31 – Dub Miller @ Redneck Country Club (Stafford)
Thurs., January 12 – Lukas Graham @ House of Blues
Sun., January 15 – Don Henley @ Smart Financial Centre (Sugar Land)
Sun., January 15 – Chubby Checker @ Dosey Doe (Spring)
Sat., January 21 – Kane Brown/Jordan Rager @ House of Blues
Sat., January 28 – Udo Dirkschneider (final tour)/Serpent Attack @ The Scout Bar (Clear Lake)
Wed., March 1 – Overkill/Nile/Dawn of Dissolution @ The Scout Bar (Clear Lake)
Sat., March 17 – Game of Thrones Live Concert Experience, featuring Ramin Djawadi @ Toyota Center
Fri., April 7 – Steve Martin & Martin Short/Steep Canyon Rangers @ Smart Financial Centre (Sugar Land)
Sun., April 16 – Amorphis/Swallow The Sun @ The Scout Bar (Clear Lake)


Page by . Page updated Monday, December 8th, 2014.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 Responses to “Shows”

  1. Terry Patterson on February 10th, 2015 at 4:46 pm

    Houstonwewantnext.eventbrite.com has all the Info for Propain’s upcoming show at East Down Warehouse please post the show Thanks in Advance

  2. Micah Edwards on March 3rd, 2015 at 8:31 pm

    https://www.facebook.com/events/1583828318553406

    Leybon will be hosting our very first show in Montrose and we invite all of you to join us for a very special night of musical and visual expression as we collaborate with a couple of our favorite artists and reflect with the community on life, love and nothing but positive vibes. Free wine, free music and some good old fashioned connecting with the community. We’ll see you all there! It’s going to be a great night!

    BANDS:

    Leybon
    http://www.leybon.com

    Young Readers
    https://youngreaders.bandcamp.com/

    Gilyeat Man
    https://soundcloud.com/gilyeatman

    (Event will be located in the loft above Paulie’s restaurant – through the Blue door)

    -Leybon

  3. Scott on November 26th, 2015 at 12:13 pm

    I am booking all dates for a new dive bar on the east side. http://www.satellitehtx.com Our opening weekend is december 4th. Send me your bands and dates you are interested in to satellitehtx@gmail.com

Leave a Reply


H-Town Mixtape

Upcoming Shows

Categories

Archives

Recent Posts

Links

Our Sponsors